American rapper, Kendrick Lamar, has became first rapper to win a Pulitzer prize for his 2017 album ‘Damn’.

The rapper was on Monday announced as the recipient of the 2018 Pulitzer prize for music.

The names of the honorees were reeled out at the Columbia School of Journalism, New York.

The New Yorker and The New York Times’ were jointly honoured for their coverage of the Harvey Weinstein sexual harassment scandal while The Washington Post won for investigative reporting.

Rachel Kaadzi Ghansah, a freelance reporter for GQ, won for feature writing while Martyna Majok won for her play ‘Cost of Living’.

Praising Lamar’s ‘Damn’ for its social relevance, the Pulitzer Prize described the album as “a virtuosic song collection unified by its vernacular authenticity and rhythmic dynamism that offers affecting vignettes capturing the complexity of modern African-American life”.

‘Damn’, a critically acclaimed and commercially successful album, was nominated for multiple Grammy awards, winning best rap album.

It was a follow-up to Lamar’s 2015 album ‘To Pimp a Butterfly’ which has been hailed as a hip-hop classic.

Lamar’s ‘Alright’, a song from ‘To Pimp a Butterfly’, became an unofficial anthem of the Black Lives Matter movement.

Bruno Mars dominated the most prestigious award’s night, Grammys 2018 as his 24K Magic upsets Kendrick Lamar and Jay-Z in album category and winning all six prizes he was nominated for.

The 60th Annual Grammy Awards ceremony hosted by James Corden, was held on January 28, 2018. The CBS network broadcast the show live from Madison Square Garden in New York City. It was the first time since 2003 that the ceremony was held outside Los Angeles.

Bruno Mars pulled off a clean sweep of album, record and song of the year categories at the 2018 Grammy awards, upsetting odds-favorites Kendrick Lamar and Jay-Z to take home the evening’s three most prestigious awards.

The 24K Magic singer won all six awards he was nominated for, while Lamar went home with five and Jay-Z, who had the most nominations of any performer with eight, was left empty-handed.

Lamar, the second most nominated artist of the night, kicked off the ceremony with a medley of songs from his album Damn. Lamar, who has nabbed a nomination in at least one category for six consecutive Grammys, was joined by Dave Chappelle and Bono, who features on Lamar’s song XXX.

“The only thing more frightening than watching a black man be honest in America is being an honest black man in America,” said Chappelle, who returned to present Lamar with the award for best rap album, in a preamble to the rapper’s performance. “Is this OK? On CBS?”

Ed Sheeran, who was snubbed out of major categories, picked up the award for pop vocal album, Country star Chris Stapleton, who also performed, picked up two Grammys.

The ceremony was not without its gimmicks, too, most notably a recorded segment that featured the host James Corden auditioning various celebrities to narrate the audio version of Michael Wolff’s bombshell book Fire and Fury: Inside the Trump White House. John Legend, DJ Khaled, Cardi B and Cher all made cameos, but none were more surprising than that of Hillary Clinton, who read a line from the bestselling exposé aloud, much to the chagrin of the UN ambassador, Nikki Haley.

Many of those attending walked the red carpet with white roses to honor the victims of sexual abuse, a piggyback off the Time’s Up pin badges celebrities wore to the Golden Globe awards this month. A group called Voices in Entertainment, led by Meg Harkins of Roc Nation and Karen Rait of Interscope Records, spearheaded the initiative.

Cara, nominated in four categories, beat SZA and Khalid to take the coveted best new artist award, past recipients of which include Mariah Carey, Lauryn Hill and Amy Winehouse. SZA was the most nominated female artist of the year, up for awards in five categories for three songs, but won none.

Ed Sheeran, who won in the two categories for which he was nominated (best pop solo performance and best pop vocal album), was a no-show at Madison Square Garden, a decision that peeved fans who felt he had triumphed over more deserving (and present) competitors such as Lady Gaga, Kesha and Pink, each of whom performed.

Even without appearances from Grammy mainstays such as Adele, Justin Bieber, Kanye West, Drake and Taylor Swift – Beyoncé, who did not perform or present, arrived in the middle of the ceremony – the lineup of performers was high-profile. Rihanna cavorted alongside DJ Khaled and Bryson Tiller to their song Wild Thoughts; Childish Gambino did a falsetto-heavy performance of his song Terrified; Elton John and Miley Cyrus duetted to Tiny Dancer; and Jon Batiste and Gary Clark Jr teamed up for an impressive tribute to Chuck Berry and Fats Domino.

In another memorable moment, the Havana singer Cabello shouted out to the Dreamers in her introduction to a politically charged performance by U2. “I’m a proud Cuban-Mexican immigrant, born in eastern Havana, standing in front of you on the Grammy stage in New York City, and all I know is, just like dreams, these kids can’t be forgotten and are worth fighting for,” said Cabello.

Cameras then panned toward a barge along the Hudson river by the Statue of Liberty, the site of U2’s rendition of their song Get Out of Your Own Way. “Blessed are the shithole countries, for they gave us the American Dream,” said Bono.

Several winners were announced by the Recording Academy for the 60th Grammy Awards show, hosted by James Corden, on Sunday.

 

Ed Sheeran, won the award for pop vocal album but was snubbed out of major categories, while Kendrick Lamar won five and Bruno Mars, won in all six categories he was nominated. Country star Chris Stapleton, who also performed, picked up two Grammys.

 

The 60th Annual Grammy Awards ceremony was held on January 28, 2018. The CBS network broadcast the show live from Madison Square Garden in New York City. It was the first time since 2003 that the ceremony was held outside Los Angeles.

 

Here is the full list of the winners

 

Record of the Year:

“Redbone” — Childish Gambino

“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee featuring Justin Bieber

“The Story Of O.J.” — Jay-Z

“HUMBLE.” — Kendrick Lamar

“24K Magic” — Bruno Mars WINNER

 

Album of the Year:

“Awaken, My Love!” — Childish Gambino

4:44 — Jay-Z

DAMN. — Kendrick Lamar

Melodrama — Lorde

24K Magic — Bruno Mars WINNER

 

Song of the Year:

“Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)

“4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

“Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)

“1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)

“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) WINNER

 

Best New Artist:

Alessia Cara — WINNER

Khalid

Lil Uzi Vert

Julia Michaels

SZA

 

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:

“Love So Soft” — Kelly Clarkson

“Praying” — Kesha

“Million Reasons” — Lady Gaga

“What About Us” — P!nk

“Shape Of You” — Ed Sheeran — WINNER

 

Best Pop Duo/Group Performance:

“Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay

“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber

“Thunder” — Imagine Dragons

“Feel It Still” — Portugal. The Man — WINNER

“Stay” — Zedd & Alessia Cara

 

Best Traditional Pop Vocal Album:

Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé

Triplicate — Bob Dylan

In Full Swing — Seth MacFarlane

Wonderland — Sarah McLachlan

Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer — WINNER

 

Best Pop Vocal Album:

Kaleidoscope EP — Coldplay

Lust for Life — Lana Del Rey

Evolve — Imagine Dragons

Rainbow — Kesha

Joanne — Lady Gaga

÷ (Divide) — Ed Sheeran — WINNER

 

DANCE/ELECTRONIC FIELD

 
Best Dance Recording:

“Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa

“Cola” — Camelphat & Elderbrook

“Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM

“Tonite” — LCD Soundsystem — WINNER

“Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

 

Best Dance/Electronic Album:

Migration — Bonobo

3-D The Catalogue — Kraftwerk — WINNER

Mura Masa — Mura Masa

A Moment Apart — Odesza

What Now — Sylvan Esso

 

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD 

 

Best Contemporary Instrumental Album:

What If — The Jerry Douglas Band

Spirit — Alex Han

Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge

Prototype — Jeff Lorber Fusion — WINNER

Bad Hombre — Antonio Sanchez

 

ROCK FIELD

 

Best Rock Performance:

“You Want It Darker” — Leonard Cohen — WINNER

“The Promise” — Chris Cornell

“Run” — Foo Fighters

“No Good” — Kaleo

“Go To War” — Nothing More

 

Best Metal Performance:

“Invisible Enemy” — August Burns Red

“Black Hoodie” — Body Count

“Forever” — Code Orange

“Sultan’s Curse” — Mastodon — WINNER

“Clockworks” — Meshuggah

 

Best Rock Song:

“Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)

“Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)

“Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)

“Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters) — WINNER

“The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

 

Best Rock Album:

Emperor Of Sand — Mastodon

Hardwired…To Self-Destruct — Metallica

The Stories We Tell Ourselves — Nothing More

Villains — Queens Of the Stone Age

A Deeper Understanding — The War On Drugs — WINNER

 

ALTERNATIVE FIELD

 

Best Alternative Music Album:

Everything Now — Arcade Fire

Humanz — Gorillaz

American Dream — LCD Soundsystem

Pure Comedy — Father John Misty

Sleep Well Beast — The National — WINNER

 

R&B FIELD 

 

Best R&B Performance:

“Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis

“Distraction” — Kehlani

“High” — Ledisi

“That’s What I Like” — Bruno Mars — WINNER

“The Weekend” — SZA

 

Best Traditional R&B Performance:

“Laugh And Move On” — The Baylor Project

“Redbone” — Childish Gambino — WINNER

“What I’m Feelin'” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones|

“All The Way” — Ledisi

“Still” — Mali Music

 

Best R&B Song:

“First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton)

“Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)

“Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

“Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)

“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) — WINNER

 

Best Urban Contemporary Album:

Free 6LACK — 6LACK

“Awaken, My Love!” — Childish Gambino

American Teen — Khalid

Ctrl — SZA

Starboy — The Weeknd — WINNER

 

Best R&B Album:

Freudian — Daniel Caesar

Let Love Rule — Ledisi

24K Magic — Bruno Mars — WINNER

Gumbo — PJ Morton

Feel the Real –Musiq Soulchild

 

RAP FIELD 
Best Rap Performance:

“Bounce Back” — Big Sean

“Bodak Yellow” — Cardi B

“4:44” — Jay-Z

“HUMBLE.” — Kendrick Lamar — WINNER

“Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert

 

Best Rap/Sung Performance:

“PRBLMS” — 6LACK

“Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy

“Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé

“LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna — WINNER

“Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott

 

Best Rap Song:

“Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)

“Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer,

songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)

“HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar) — WINNER

“Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)

“The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

 

Best Rap Album:

4:44 — Jay-Z

DAMN. — Kendrick Lamar — WINNER

Culture — Migos

Laila’s Wisdom — Rapsody

Flower Boy — Tyler, The Creator

 

COUNTRY FIELD
Best Country Solo Performance:

“Body Like A Back Road” — Sam Hunt

“Losing You: –Alison Krauss

“Tin Man” — Miranda Lambert

“I Could Use A Love Song” — Maren Morris

“Either Way” — Chris Stapleton — WINNER

 

Best Country Duo/Group Performance:

“It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne

“My Old Man” — Zac Brown Band

“You Look Good” — Lady Antebellum

“Better Man” — Little Big Town — WINNER

“Drinkin’ Problem” — Midland

 

Best Country Song:

“Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)

“Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)

“Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) — WINNER

“Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)

“Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)
Best Country Album:

Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney

Heart Break — Lady Antebellum

The Breaker — Little Big Town

Life Changes — Thomas Rhett

From a Room: Volume 1 — Chris Stapleton

 

NEW AGE FIELD
Best New Age Album:

Reflection — Brian Eno

SongVersation: Medicine — India.Arie

Dancing On Water — Peter Kater — WINNER

Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro

Spiral Revelation — Steve Roach
JAZZ FIELD
Best Improvised Jazz Solo:

“Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist

“Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist

“Whisper Not” — Fred Hersch, soloist

“Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist — WINNER

“Ilimba” — Chris Potter, soloist
Best Jazz Vocal Album:

The Journey — The Baylor Project

A Social Call — Jazzmeia Horn

Bad Ass and Blind — Raul Midón

Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King

Dreams and Daggers — Cécile McLorin Salvant — WINNER
Best Jazz Instrumental Album:

Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio

Rebirth — Billy Childs — WINNER

Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People

Open Book — Fred Hersch

The Dreamer Is the Dream — Chris Potter
Best Large Jazz Ensemble Album:

MONK’estra Vol. 2 — John Beasley

Jigsaw — Alan Ferber Big Band

Bringin’ It — Christian McBride Big Band — WINNER

Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne

Whispers on the Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge
Best Latin Jazz Album:

Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo

Oddara — Jane Bunnett & Maqueque

Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves

Típico — Miguel Zenón

Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio — WINNER
GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD
Best Gospel Performance/Song:

“Too Hard Not To” — Tina Campbell

“You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn

“Better Days” — Le’Andria

“My Life” — The Walls Group

“Never Have To Be Alone” — CeCe Winans — WINNER
Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

“Oh My Soul” — Casting Crowns

“Clean” — Natalie Grant

“What A Beautiful Name” — Hillsong Worship — WINNER

“Even If” — MercyMe

“Hills And Valleys” — Tauren Wells
Best Gospel Album:

Crossover: Live From Music City — Travis Greene

Bigger Than Me — Le’Andria

Close — Marvin Sapp

Sunday Song — Anita Wilson

Let Them Fall in Love — CeCe Winans — WINNER
Best Contemporary Christian Music Album:

Rise — Danny Gokey

Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher

Lifer — MercyMe

Hills and Valleys — Tauren Wells

Chain Breaker — Zach Williams — WINNER
Best Roots Gospel Album:

The Best Of the Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family

Give Me Jesus — Larry Cordle

Resurrection — Joseph Habedank

Sing It Now: Songs of Faith & Hope — Reba McEntire — WINNER

Hope for All Nations — Karen Peck & New River
LATIN FIELD
Best Latin Pop Album:

Lo Único Constante — Alex Cuba

Mis Planes Son Amarte — Juanes

Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia

Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade

El Dorado — Shakira — WINNER
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:

Ayo — Bomba Estéreo

Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público

Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler

El Paradise — Los Amigos Invisibles

Residente — Residente — WINNER
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda

Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga

Momentos — Alex Campos

Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas — WINNER

Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists)
Best Tropical Latin Album:

Albita — Albita

Art of the Arrangement — Doug Beavers

Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta — WINNER

Gente Valiente — Silvestre Dangond

Indestructible — Diego El Cigala
AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD
Best American Roots Performance:

Killer Diller Blues — Alabama Shakes — WINNER

Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama

Arkansas Farmboy — Glen Campbell

Steer Your Way — Leonard Cohen

I Never Cared For You — Alison Krauss
Best American Roots Song:

“Cumberland Gap” — David Rawlings

“I Wish You Well” — The Mavericks

“If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit — WINNER

“It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White

“My Only True Friend” –Gregg Allman
Best Americana Album:

Southern Blood — Gregg Allman

Shine On Rainy Day — Brent Cobb

Beast Epic — Iron & Wine

The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit — WINNER

Brand New Day — The Mavericks
Best Bluegrass Album:

Fiddler’s Dream — Michael Cleveland

Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters — WINNER (TIE)

Original — Bobby Osborne

Universal Favorite — Noam Pikelny

All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage — WINNER (TIE
Best Traditional Blues Album:

Migration Blues — Eric Bibb

Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio

Roll And Tumble — R.L. Boyce

Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi

Blue & Lonesome — The Rolling Stones — WINNER
Best Contemporary Blues Album:

Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm

Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth

TajMo — Taj Mahal and Keb’ Mo’ — WINNER

Got Soul — Robert Randolph & The Family Band

Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band
Best Folk Album:

Mental Illness — Aimee Mann — WINNER

Semper Femina — Laura Marling

The Queen Of Hearts — Offa Rex

You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters

The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens
Best Regional Roots Music Album:

Top Of the Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers

Ho’okena 3.0 — Ho’okena

Kalenda — Lost Bayou Ramblers — WINNER

Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree

Pua Kiele — Josh Tatofi
REGGAE FIELD
Best Reggae Album:

Chronology — Chronixx

Lost In Paradise — Common Kings

Wash House Ting — J Boog

Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley — WINNER

Avrakedabra — Morgan Heritage
WORLD MUSIC FIELD
Best World Music Album:

Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo

Para Mi — Buika

Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro

Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo — WINNER

Elwan — Tinariwen
CHILDREN’S FIELD
Best Children’s Album:

Brighter Side — Gustafer Yellowgold

Feel What U Feel — Lisa Loeb — WINNER

Lemonade — Justin Roberts

Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers

Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo
SPOKEN WORD FIELD
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):

Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson

Born To Run — Bruce Springsteen

Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken

Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo

The Princess Diarist — Carrie Fisher — WINNER
COMEDY FIELD
Best Comedy Album:

The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle

Cinco — Jim Gaffigan

Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld

A Speck Of Dust — Sarah Silverman

What Now? — Kevin Hart
MUSICAL THEATER FIELD
Best Musical Theater Album:

Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) — WINNER

Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)
MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD
Best Compilation Soundtrack For Visual Media:

Baby Driver — (Various Artists)

Guardians Of the Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists)

Hidden Figures: The Album — (Various Artists)

La La Land — (Various Artists) — WINNER

Moana: The Songs — (Various Artists)
Best Score Soundtrack For Visual Media:

Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer

Dunkirk — Hans Zimmer, composer

Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer

Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers

La La Land — Justin Hurwitz, composer — WINNER
Best Song Written For Visual Media:

“City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)

“How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho) — WINNER

“I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift)

“Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)

“Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)
COMPOSING/ ARRANGING FIELD
Best Instrumental Composition:

“Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)

“Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)

“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith)

“Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés) — WINNER

“Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:

“All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)

“Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams) — WINNER

“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith)

“Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley)

“White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert)
Best Arrangement, Instruments and Vocals:

“Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)

“Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)

“I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)

“I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)

“Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman) — WINNER
PACKAGE FIELD
Best Recording Package:

El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz) — WINNER (TIE)

Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)

Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) — WINNER (TIE)

Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)

Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)
Best Boxed Or Special Limited Edition Package:

Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists)

Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)

May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead)

The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) — WINNER

Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)
NOTES FIELD
Best Album Notes:

Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)

Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists)

The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)

Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)

Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding) — WINNER

Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)
HISTORICAL FIELD
Best Historical Album:

Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)

The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)

Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)

Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)
PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD
Best Engineered Album, Non-Classical:

Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)

Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)

Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)

No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)

24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) — WINNER
Producer Of the Year, Non-Classical:

Calvin Harris

Greg Kurstin — WINNER

Blake Mills

No I.D.

The Stereotypes
Best Remixed Recording:

“Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)

“Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush)

“Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)

“A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx)

“You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode) — WINNER
SURROUND SOUND FIELD
Best Surround Sound Album:

Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom) — WINNER

Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)

So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)

3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)

Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
PRODUCTION, CLASSICAL FIELD
Best Engineered Album, Classical:

Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)

Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)

Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) — WINNER

Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
Producer Of the Year, Classical:

Blanton Alspaugh

Manfred Eicher

David Frost — WINNER

Morten Lindberg

Judith Sherman
CLASSICAL FIELD
Best Orchestral Performance:

Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)

Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)

Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)

Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) — WINNER
Best Opera Recording:

Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)

Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus) — WINNER

Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)

Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)
Best Choral Performance:

Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) — WINNER

Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)

Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)

Music Of the Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae)

Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:

Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo

Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra — WINNER

Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico

Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich

Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists
Best Classical Instrumental Solo:

Bach: The French Suites — Murray Perahia

Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)

Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)

Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)

Transcendental — Daniil Trifonov — WINNER
Best Classical Solo Vocal Album:

Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)

Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) — WINNER

Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)

Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)
Best Classical Compendium:

Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer

Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer — WINNER

Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer

Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer

Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer
Best Contemporary Classical Composition:

Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) — WINNER

Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)

Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)

Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)
MUSIC VIDEO/FILM FIELD
Best Music Video:

“Up All Night” — Beck

“Makeba” — Jain

“The Story Of O.J.” — Jay-Z

“Humble.” — Kendrick Lamar — WINNER

“1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid
Best Music Film:

One More Time With Feeling — Nick Cave & The Bad Seeds

Long Strange Trip — (The Grateful Dead)

The Defiant Ones — (Various Artists) — WINNER

Soundbreaking — (Various Artists)

Two Trains Runnin’ — (Various Artists)

American hip-hop artiste and reality star, Cardi B, and Rapper Kendrick Lamar were the biggest winners on Tuesday night at the 2017 BET Hip Hop Awards.
The ‘Bodak Yellow’ star was nominated for nine awards but she took home five; Single of the Year, Hustler of the Year, Best New Hip-Hop Artist, Best Mix Tape and Made-You-Look Award.

Kendrick Lamar, who nabbed four awards, and DJ Khaled, who took home two awards, were also two of the big winners at the 2017 BET Hip Hop Award.

In addition, some of your favorite musicians were able to pick up some pretty impressive trophies in a wide variety of categories.

The 2017 BET Hip Hop Awards ceremony took place in Miami on October 6, but air tonight on BET at 8 p.m. ET.

Best Hip-Hop Video

Cardi B – “Bodak Yellow”

DJ Khaled ft. Rihanna and Bryson Tiller – “Wild Thoughts”

French Montana ft. Swae Lee – “Unforgettable”

Future – “Mask Off”

WINNER: Kendrick Lamar – “HUMBLE.”
Best Collabo, Duo or Group

WINNER: DJ Khaled ft. Rihanna & Bryson Tiller – “Wild Thoughts”

French Montana ft. Swae Lee – “Unforgettable”

Migos ft. Lil Uzi Vert – “Bad And Boujee”

Rae Sremmurd ft. Gucci Mane – “Black Beatles”

Yo Gotti ft. Nicki Minaj – “Rake It Up”
Hot Ticket Performer

Cardi B

Chance The Rapper

Drake

Cole

WINNER: Kendrick Lamar
Lyricist of the Year

Chance The Rapper

Drake

Cole

Jay-Z

WINNER: Kendrick Lamar
Video Director of the Year

WINNER: Benny Boom

Colin Tilley

Dave Meyers & Missy Elliott

Director X

Hype Williams
DJ of the Year

DJ Drama

DJ Envy

DJ Esco

WINNER: DJ Khaled

DJ Mustard
Producer of the Year

DJ Khaled & Nasty Beatmakers

DJ Mustard

London On Da Track

WINNER: Metro Boomin

Mike Will Made-It

Pharrell Williams
MVP of the Year

Cardi B

Chance The Rapper

WINNER: DJ Khaled

Jay Z

Kendrick Lamar
Single of the Year

“Bad And Boujee” – Produced By Metro Boomin (Migos Ft. Lil Uzi Vert)

WINNER: “Bodak Yellow” – Produced By J. White Did It (Cardi B)

“HUMBLE.” – Produced By Mike Will Made-It (Kendrick Lamar)

“Mask Off” – Produced By Metro Boomin (Future)

“Wild Thoughts” – Produced By DJ Khaled & Nasty Beatmakers (DJ Khaled Ft. Rihanna & Bryson Tiller)
Album of the Year

DJ Khaled – Grateful

Future – FUTURE

Cole – 4 Your Eyez Only

Jay Z – 4:44

WINNER: Kendrick Lamar – DAMN.

Migos – Culture
Best New Hip-Hop Artist

Aminé

WINNER: Cardi B

Kodak Black

Playboi Carti

Tee Grizzley
Hustler of the Year

WINNER: Cardi B

Chance The Rapper

Diddy

DJ Khaled

Jay Z

Kendrick Lamar
Made-You-Look Award (Best Hip-Hop Style)

A$AP Rocky

WINNER: Cardi B

Future

Migos

Nicki Minaj
Best Hip Hop Online Site/App

Complex.com

Hotnewhiphop.com

WINNER: Theshaderoom.com

Worldstarhiphop.com

XXLMag.com
Best Mixtape

WINNER: Cardi B – Gangsta Bitch Music Vol. 2

Gucci Mane – Droptopwop

Juicy J – Gas Face

Playboi Carti – Playboi Carti

Tee Grizzley – My Moment

Yo Gotti & Mike Will Made-It – Gotti Made-It
Sweet 16: Best Featured Verse

Chance The Rapper – “I’m The One” (DJ Khaled Ft. Justin Bieber, Quavo, Chance The Rapper & Lil Wayne)

Gucci Mane – “Black Beatles” (Rae Sremmurd Ft. Gucci Mane)

Lil Uzi Vert – “Bad And Boujee” (Migos Ft. Lil Uzi Vert)

WINNER: Nicki Minaj – “Rake It Up” (Yo Gotti Ft. Nicki Minaj)

Ty Dolla $ign – “Ain’t Nothing” (Juicy J Ft. Wiz Khalifa & Ty Dolla $ign)

Wiz Khalifa – “Ain’t Nothing” (Juicy J Ft. Wiz Khalifa & Ty Dolla $ign)
Impact Track

Cardi B – “Bodak Yellow”

WINNER: Jay Z – “Story of O.J.”

Kendrick Lamar – “HUMBLE.”

Kendrick Lamar – “DNA.”

Lecrae – “Blessings” ft. Ty Dolla $Ign

Tyler, The Creator – “Who Dat Boy” ft. A$AP Rocky